Az Európai Parlament 2024. március 13-án megszavazta az európai médiaszabadság-törvényt – írja a Euronews.
A tagállamok formális jóváhagyását követően hamarosan kihirdetik az EU Hivatalos Közlönyében. Az előírásait az ettől számított 15 hónapon belül kell kötelezően alkalmazni. Hatályba lépése után ez lesz az első uniós, a média működését, bevételi forrásait keretbe foglaló jogszabály. A törvény közös rendelkezéseket tartalmaz majd a médiaszabadságra és függetlenségre, a médiatulajdonlás átláthatóságára, az állami hirdetések elosztására és az újságírói források védelmére vonatkozóan.
A rendelet a többi között előírja, hogy:
- a közszolgálati médiának függetlennek kell lennie mindenféle politikai érdektől.
- a nemzeti hatóságok nem kötelezhetik az újságírókat forrásaik feladására, és nem telepíthetnek kémprogramokat az elektronikus eszközeikre.
- be kell jelentenie a számára juttatott állami reklámok teljes éves összegét, valamint a hatóságoktól vagy harmadik országoktól kapott reklámbevételeket.
A nemzeti szabályozó hatóságokból felálló új európai testület egyik feladata lesz, hogy véleményezze a médiapiacokat és a médiapiaci összefonódásokat érintő nemzeti intézkedéseket, például az olyanokat, mint amilyen a csaknem 500 sajtóterméket bekebelező és a Fidesz üzeneteket szajkózó Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) létrehozása volt. A keddi plenáris vitában több felszólaló arra kérte az uniós jog betartatásáért felelős Európai Bizottságot, hogy a tagállamokon szigorúan kérje majd számon az európai médiaszabadság törvény tiszteletben tartását.
Háttér: Magyarországon az elmúlt években 1300 milliárd forintot költöttek el a Fidesz és az állampárt hatalomban maradását szolgáló propagandára. Ez, ha lefordítjuk a hétköznapi életre, 13.000 db, 100 négyzetméteres lakás ára, mellyel például megoldható lett volna Magyarországon majdnem minden fiatal pár első lakáshoz jutása is.