2024 szeptember 12. csütörtök
KezdőlapKözélet„Európa nem egy bankautomata”

„Európa nem egy bankautomata”

Björn Finke, a Süddeutsche Zeitung, a legnagyobb német országos napilap brüsszeli tudósítójának cikke. Fordította Király Róbert. A cikk eredeti verziójának linkje: https://www.sueddeutsche.de/wirtschaft/corona-hilfen-europa-ist-kein-bankautomat-1.4934432

A programoknak növekedést és munkahelyeket kell létrehozniuk, Weber az EPP (Európai Néppárt) vezetője szigorú követelményeket követel és fogalmaz meg a Corona-támogatás odaítélésére.

Most a főnökökön a sor: Ezen a héten az EU pénzügyminiszterei vitatják meg a Corona-segélyalapot és az új brüsszeli költségvetést. Jövő pénteken tanácskoznak először az állam- és kormányfők a 1,8 billiós (ezermilliárd) eurós csomagról. Az Európai Parlament már két nappal korábban megvitatja az igényeiket. Végül a képviselőknek kell jóváhagyniuk a költségvetést és a támogatási programokat. Manfred Weber fontos szerepet játszik ebben. A CSU (Bajor Keresztényszociális Unió) politikusaként az Európai Néppárt képviselőcsoportjának, az Európai Kereszténydemokraták csoportjának vezetője. Ez a legnagyobb parlamenti frakció.

Weber szerint a Bizottság sürgősségi segítségnyújtásra irányuló javaslata “ésszerű” és “fontos jel: Európa visszatért, a szolidaritás visszatért”. A világjárvány indulásakor kezdetben nem volt elégséges szolidaritás a tagállamok között – panaszkodott a Süddeutsche Zeitung-nak és egy maroknyi külföldi médiának adott video interjúban. Például sok kormány korlátozta az orvostechnikai eszközök kivitelét vagy egymással nem összehangolva zárta be határait.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke két héttel ezelőtt tervezeteket terjesztett elő az EU 2021-től 2027-ig tartó hétéves költségvetésére és a Corona-segélycsomagra. Ez a költségvetés várhatóan 1,1 billió eurót tesz ki. Ezen felül lesz egy 750 milliárd eurós támogatási alap, amelyet a Bizottság kötvények kibocsátásával szándékozik feltölteni. Ezek az adósságok várhatóan jelentősen növelik az EU költségvetését az első néhány évben. Ebből 500 milliárd euró folyik vissza az EU-programokon keresztül vissza nem térítendő támogatásokként az államok számára, és 250 milliárd euró hitelként jelentkezik. A fő kedvezményezettek Olaszország és Spanyolország – olyan országok, amelyek súlyosan szenvednek a világjárványtól, és amelyek már súlyosan el is vannak adósodva. A javaslat fontos pontjaiban még ellentmondások vannak az európai kormányok között: például a támogatások és kölcsönök nagysága, aránya vagy annak kérdése, hogy a pénzügyi adományok milyen feltételekkel járhatnak, és ezek a monetáris eszközök mire használhatók fel.

Ebben a kérdésben “még mindig kemény csatával kell szembe néznünk, először is a kormányok között, majd az Európai Parlamentben” – mondja Weber. A Bizottság tervezete előírja, hogy a támogatás nagy részét egy új uniós program révén folyósítja, ami állami beruházásokat és a reformokat támogatna. A kormányoknak támogatható projektekkel kapcsolatos terveket kell benyújtaniuk, és az ügynökség meg akarja vizsgálni, hogy ez az adott országot és az EU-t is előre mozdítja. Vita van azonban abban, hogy milyen szigorúak legyenek a követelmények. Weber reméli, hogy a bizottsági javaslaton nem enyhítenek: “Az eladósodásnak és a megalapozott gazdaságpolitikának kéz a kézben kell járnia. Csak a virágzó gazdasággal vagyunk képesek saját magunk visszafizetni adósságainkat.”

A támogatási programoknak növekedést és munkahelyeket kell létrehozniuk – és ez által a jelenlegi és a jövő nemzedékei számára “egy jó jövőt” – mondja: “Ezért annyira fontosak a pénz felhasználására vonatkozó szigorú feltételek és a komoly visszafizetési terv. Feltételek nélkül csak adósságot teremtünk, de jövőt nem. “

A 47 éves politikus úgy látja, hogy a támogatási pénzekből profitálóknak kötelessége gazdaságukat reformokkal előre vinni: “A szolidaritás együtt jár a személyes felelősségvállalással. Csak akkor kérhet az ember a szomszédjaitól segítséget, hogy ha hajlandó is a jövőjét a saját kezébe venni. “

Ezen kívül az alsóbajorországi (Weber származása) felszólítja az EU Parlamentet a költségvetési ellenőrzés megerősítésére, “különösen a korrupció és a pazarlás elleni hatásosabb küzdelem érdekében”. Von der Leyen bizottsági elnökasszony azt is javasolja, hogy a brüsszeli költségvetésből vagy a Corona kalapból csak a fogadó országokban működő jogállamiság függvényében folyósítsák a kifizetéseket. Ez meg kell, hogy nehezítse a jogszerűtlen felhasználást. A magyar és a lengyel kormányok azonban hevesen küzdenek azért, hogy enyhítsenek ezen – nem csoda, mert ezen országok ellen jelenleg is folyamatban vannak uniós eljárások a jogállamisággal kapcsolatos aggályok miatt. Weber keményen érvel: “Európa nem egy bankautomata, hanem egy értékközösség.”

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

LEGNÉPSZERŰBBEK

Legfrissebb kommentek